REGULAMIN BIBLIOTEKI.pdf – pokaż
Z przyjemnością informujemy, iż Biblioteka Publiczna w Spytkowicach otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020″
Biblioteka Publiczna w Spytkowicach jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020″. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach przyznanego dofinansowania w wysokości 23 800 zł zakupiono: 4 komputery przenośnie – laptopy, 4 x oprogramowanie – pakiet biurowy Office, tablet, drukarkę, 4 x słuchawki komputerowe, 4 x głośniki do komputera, bezprzewodowy czytnik kodów.
Początki tworzenia Biblioteki
Historia Biblioteki Publicznej w Spytkowicach sięga aż do lat powojennych, gdy po zakończeniu II wojny światowej kształtowało się życie społeczne, gospodarcze i kulturalne. W dniu 28 listopada oficjalnie powstaje Biblioteka Publiczna. Sprawozdanie z pierwszych miesięcy działalności wykazuje, iż posiadała ona w początkowym okresie czasu tj. do końca 1957 roku 980 książek. Budynek, w którym początkowo mieściła się biblioteka był w bardzo złym stanie. Brakowało regałów i szaf, prowadzono prace nad zabezpieczaniem księgozbiorów, najczęściej pochodzących z darów innych bibliotek dlatego też prace bibliotekarza skupiały się nie tylko na ewidencji książek, ale również na staraniach o meble, poprawę okien, doprowadzenie wody.
Biblioteka Publiczna od 2013 r. wchodzi w skład Gminnego Centrum Kultury.
W Bibliotece zgromadzone jest ponad 23000 egzemplarzy książek, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W Bibliotece organizowane są spotkania czytelnicze z pisarzami oraz przeprowadzane są konkursy czytelnicze.
Z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach mogą korzystać wszyscy nieodpłatnie.
Posiadamy bogaty księgozbiór:
– literaturę dziecięcą
– literaturę zagraniczną
– aktualne nowości literackie
– kryminały
– literaturę kobiecą
– biografie
– literaturę regionalną / lokalną
– poradniki (kulinarne, hobby)
– słowniki, encyklopedie
– oraz wiele innych pozycji
– literaturę młodzieżową
– literaturę polską
– lektury
– fantastykę
– romanse
– historyczne
– przewodniki
Nowości czytelnicze:
Na terenie biblioteki można skorzystać z Wioski Internetowej, która oferuje:
- Kursy komputerowe – Szkolenia komputerowe
- Darmowy dostęp do 10 komputerów
- Darmowy dostęp do internetu
- Darmowe korzystanie z projektora
- Darmowe korzystanie z programu graficznego z użyciem tableta piórkowego
- Ksero i wydruk
- Możliwość korzystania ze skanera
- Bezpłatny dostęp do biblioteki multimedialnej (w tym: powszechną encyklopedię PWN, atlas świata PWN, atlas historyczny PWN, multimedialny słownik szkolny PWN, multimedialne słowniki obcojęzyczne)