GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

Biblioteka

Katalog online – SOWA

REGULAMIN BIBLIOTEKI.pdf – pokaż

Z przyjemnością informujemy, iż Biblioteka Publiczna w Spytkowicach otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020″

 

Biblioteka Publiczna w Spytkowicach jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020″. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach przyznanego dofinansowania w wysokości 23 800 zł zakupiono: 4 komputery przenośnie – laptopy, 4 x oprogramowanie – pakiet biurowy Office, tablet, drukarkę, 4 x słuchawki komputerowe, 4 x głośniki do komputera, bezprzewodowy czytnik kodów.

Początki tworzenia Biblioteki
Historia Biblioteki Publicznej w Spytkowicach sięga aż do lat powojennych, gdy po zakończeniu II wojny światowej kształtowało się życie społeczne, gospodarcze i kulturalne. W dniu 28 listopada oficjalnie powstaje Biblioteka Publiczna. Sprawozdanie z pierwszych miesięcy działalności wykazuje, iż posiadała ona w początkowym okresie czasu tj. do końca 1957 roku 980 książek. Budynek, w którym początkowo mieściła się biblioteka był w bardzo złym stanie. Brakowało regałów i szaf, prowadzono prace nad zabezpieczaniem księgozbiorów, najczęściej pochodzących z darów innych bibliotek dlatego też prace bibliotekarza skupiały się nie tylko na ewidencji książek, ale również na staraniach o meble, poprawę okien, doprowadzenie wody.

Biblioteka Publiczna od 2013 r. wchodzi w skład Gminnego Centrum Kultury.

W Bibliotece zgromadzone jest ponad 23000 egzemplarzy książek, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W Bibliotece organizowane są spotkania czytelnicze z pisarzami oraz przeprowadzane są konkursy czytelnicze.

Z zasobów  Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach mogą korzystać wszyscy nieodpłatnie.

Posiadamy bogaty księgozbiór:

– literaturę dziecięcą

– literaturę zagraniczną

– aktualne nowości literackie

– kryminały

– literaturę kobiecą

– biografie

– literaturę regionalną / lokalną

– poradniki (kulinarne, hobby)

– słowniki, encyklopedie

– oraz wiele innych pozycji

– literaturę młodzieżową

– literaturę polską

– lektury

– fantastykę

– romanse

– historyczne

– przewodniki

Nowości czytelnicze:

Na terenie biblioteki można skorzystać z Wioski Internetowej, która oferuje:

  • Kursy komputerowe – Szkolenia komputerowe
  • Darmowy dostęp do 10 komputerów
  • Darmowy dostęp do internetu
  • Darmowe korzystanie z projektora
  • Darmowe korzystanie z programu graficznego z użyciem tableta piórkowego
  • Ksero i wydruk
  • Możliwość korzystania ze skanera
  • Bezpłatny dostęp do biblioteki multimedialnej (w tym: powszechną encyklopedię PWN, atlas świata PWN, atlas historyczny PWN, multimedialny słownik szkolny PWN, multimedialne słowniki obcojęzyczne)

BIBLIOGRAFIA MAŁOPOLSKA – wejdź