GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

Dożynki Gminne

Dożynki gminne to czas dziękczynienia za dar ziemi i obfite plony otrzymane dzięki  ciężkiej pracy rąk rolników. Na spytkowickiej ziemi święto to niezmiennie od lat przybiera bardzo uroczysty charakter  i skupia rzeszę ludzi zaangażowanych w jego przygotowanie.

Tegoroczne święto dożynkowe rozpoczęła uroczysta, koncelebrowana msza święta plenerowa w oprawie pracowników Urzędu Gminy, stowarzyszeń, zespołów, orkiestry dętej OSP Spytkowice oraz licznych delegacji, składających dary ofiarne. W trakcie sprawowanej ofiary  poświęcony został piękny i okazały wieniec dożynkowy wykonany przez Gospodynie ze Spytkowic. Po zakończonej koncelebrze słowa podziękowań za trud rolników skierowali do wszystkich zebranych włodarz gminy, wójt Ryszard Papanek, przewodniczący Rady Gminy Józef Kościelniak oraz zaproszeni goście.

Nieodzownym elementem obchodów dożynkowych jest przekazanie na ręce władz wieńca dożynkowego  oraz poświęconego chleba ofiarowanego przez tegorocznych Starostów Dożynek Państwa Lucynę i Janusza Trzopów, którym Starostowie dzielili się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Wyróżnione na tegorocznej scenie dożynkowej zostały wszystkie stowarzyszenia, związki i zespoły ze Spytkowic, które za swe zaangażowanie i działalność na rzecz Gminy Spytkowice otrzymały statuetki i podziękowania.

Podczas imprezy na scenie wspaniale zaprezentowała się grupa wokalna Związku Emerytów i Rencistów oraz orkiestra dęta OSP Spytkowice. Gościnnie wystąpiła u nas również orkiestra dęta z zaprzyjaźnionej gminy Spytkowice z powiatu wadowickiego. Wszystkie koncerty poprowadzone były na bardzo wysokim poziomie, wpadały w ucho słuchaczy, zachwycając zebranych gości. Wyczekiwaną gwiazdą wieczoru był duet AnDreo i Karina, wykonujący znane  klasyki włoskiej muzyki. Niespodzianką dla słuchaczy były bisy, w czasie których zespół zaprezentował również swoje autorskie kawałki. Do wspólnej zabawy rozgrzał wszystkich najpierw zespół Elegancko, a na zakończenie niezastąpiony i jedyny w swoim rodzaju DjMarek rozruszał swoją osobowością i doborem muzyki nawet najbardziej zatwardziałych słuchaczy.

Atrakcją tegorocznych dożynek były konkursy sołeckie przygotowane z wielkim zaangażowaniem i oddaniem przez Panią Władysławę Faltyn, sołtys wsi Spytkowice. Rolnicy oraz zebrani goście mogli się zmierzyć w starannie poprowadzonych pojedynkach na dojenie krowy, szatkowanie kapusty, zbieranie ziemniaków oraz obieranie jabłek. Nagrody dla zwycięzców wzbudzały ogrom śmiechu i radości.

Dużym zainteresowaniem uczestników Święta Plonów cieszyły się również liczne atrakcje w postaci maszyn rolniczych, strefy zabaw dla dzieci, stanowisk promocyjnych i wystawienniczych, stoisk ze specjałami regionalnymi oraz strefy gastronomicznej przygotowanej przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Starostom Dożynkowym, strażakom za trud pracy włożony w całość obchodów, pocztom sztandarowym, członkom stowarzyszeń, zespołów, sponsorom, osobom, które zaprezentowały swoje maszyny rolnicze oraz przekazały zebrane plony na wystrój placu, wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Święta Plonów – Dożynek Gminnych 2023.

https://www.spytkowice.pl/bez-kategorii/fotorelacja-z-gminnych-dozynek