DOŻYNKI W GMINIE SPYTKOWICE 24 i 25 sierpnia 2024 roku

W Gminie Spytkowice tegoroczne obchody dożynkowe rozpoczęły się nieco innym akcentem, niż dotychczas. Zaplanowane zostały na dwa dni, sobotnie i niedzielne popołudnie.

Sobotnie obchody otworzył mecz ligowy zawodników Lawiny ze Spytkowic, którzy stanęli w starciu z drużyną Orawa z Jabłonki. W spektakularnej grze i wspaniałym widowisku dla kibiców zwyciężyli zawodnicy Lawiny. Tuż po meczu na płycie boiska sportowego, odbył się dynamiczny pokaz wojskowy przeprowadzony przez 16 Batalion Powietrznodesantowy, który skupił jeszcze większą ilość obserwatorów. Po wspaniale zaprezentowanej akcji wojskowej, ochotnicy i zainteresowani mieli okazję zobaczyć z bliska sprzęt, usiąść w wozie bojowym oraz porozmawiać z żołnierzami. Na wieczorny, rodzinny relaks zaplanowano plenerowe kino letnie pod gwiazdami, podczas którego wszyscy uczestnicy oglądali film familijny.  Strażacy OSP ze Spytkowic zapewnili wszystkim gościom zaplecze gastronomiczne, oferując przysmaki z grilla, frytki, popcorn oraz napoje chłodzące.

W niedzielę 25 sierpnia włodarze gminy wraz z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami stowarzyszeń, orkiestrą i strażakami oraz mieszkańcami Spytkowic wyruszyli we wspólnym korowodzie na plac dożynkowy, gdzie na początek odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna. W czasie Eucharystii wszyscy zebrani dziękowali za trud pracy rolników oraz otrzymane plony.  Podniosłym gestem było symboliczne złożenie na ołtarzu chleba przez starostów oraz ofiarowanie wieńca dożynkowego wykonanego przez Gospodynie ze Spytkowic. Po udzielonym błogosławieństwie nastąpiło poświęcenie darów, wieńca, zebranych ludzi oraz sprzętu rolniczego.

Kolejną oficjalną częścią obchodów było przekazanie chleba i wieńca dożynkowego wójtowi Gminy Spytkowice, który na początek przywitał wszystkich zebranych oraz podziękował za ciężką pracę na roli, która przyczynia się dla dobra całej naszej społeczności.

Część artystyczną rozpoczął koncert orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic. Tuż po wspaniałej uczcie muzycznej na scenie zaprezentowały się najpierw Gospodynie ze Spytkowic w zabawnym skeczu, następnie znany wokalista Szymon Grzybacz wykonał kilka swoich autorskich utworów muzycznych. Szerokie grono publiczności przyciągnął znany kabaret Śleboda, który swoim zabawnym programem wyzwolił w tłumie pokłady radości. W przerwie między występami odbyły się konkursy sołeckie z atrakcyjnymi nagrodami, przygotowane z wielką dbałością o najmniejsze szczegóły. Do tegorocznych rywalizacji na dojenie krowy, szatkowanie kapusty, obieranie jabłek i zbierania ziemniaków zgłosili się młodsi mieszkańcy, ale mimo to rywalizacje były bardzo zacięte. Uroczystego wręczenia nagród w konkursie dokonali wójt wraz z sołtysem. Wspólnie wyrazili również wdzięczność gospodarzom, wręczając podziękowania za wspieranie działań gminnych i wystawę sprzętu rolniczego.

Wieczorem rozpoczęły się koncerty zespołów Zgodni i Geyzery, których członkowie wywodzą się ze Spytkowic. Obydwa występy zachwyciły wykonywaną muzyką i porwały zebraną publiczność do tańca, której nie przeszkodził w dobrej zabawie nawet deszcz. Na zakończenie imprezy zagrał wyczekiwany przez młodzież DJ Marek.

Oprócz występów scenicznych licznie zgromadzeni goście mogli posilić się regionalnymi potrawami przygotowanymi do degustacji przez Gospodynie ze Spytkowic, skorzystać z bogato zaopatrzonego zaplecza gastronomicznego, zapewnionego przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach. Ponadto przygotowane zostały stoiska wystawiennicze i rękodzielnicze, wśród których wymienić należy wystawę filatelistyczną, stoisko zielarskie, miodowe, regionalne oraz jogi, makramy, szydełkowe i krawieckie. Każdy mógł zatrzymać się chociaż przez chwilę nad tym, co go interesuje. Najmłodszym zapewniono mały plac zabaw z dmuchanymi atrakcjami.

Organizatorzy pragną wyrazić wdzięczność i serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tegorocznych dożynek. Ogromny wkład pracy, zaangażowanie wielu ludzi i grup sprawiły, że tegoroczne obchody święta plonów pozostaną na długo w pamięci wszystkich mieszkańców.