PODSUMOWANIE XXI TYGODNIA BIBLIOTEK „BIBLIOTEKA MIEJSCE NA CZASIE”

W dniu 8 maja 2024 roku Biblioteka Publiczna w Spytkowicach rozpoczęła obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Z tej okazji do Gminnego Centrum Kultury zaproszeni zostali specjalni goście Pan Piotr Jopek i Pan Stanisław Rzeszótko, pasjonaci i hobbiści pszczelarstwa, którzy poprowadzili prelekcje dla dzieci z klas I – III ze Szkoły Podstawowej nr 1 i uczniów klas II – III ze Szkół Podstawowych nr 2 i 3 ze Spytkowic.

Ciekawy wykład połączony został z prezentacją pszczół, uli, sprzętu i strojów. Panowie  w niezwykle interesujący sposób opowiedzieli o życiu pszczół, ich ciężkiej pracy i swoim zaangażowaniu wynikającym ze swego zamiłowania.

Dzieci wykazały się znajomością tematu, były bardzo aktywne i zaciekawione, z chęcią i zainteresowaniem uczestniczyły w zorganizowanym spotkaniu. Jesteśmy przekonani, że dla każdego młodego uczestnika warsztatów pszczelarskich była to cenna lekcja.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, szczególnie pszczelarzom za wspaniałą prelekcję, nauczycielom za obecność i opiekę nad swoimi podopiecznymi.

Drugiego dnia obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach gościło przedstawiciela Aeroklubu w Nowym Targu. Pan Simone Kaczor – Di Paola wieloletni pilot, pasjonat wypraw powietrznych opowiedział dzieciom z klas V i VI wszystkich szkół podstawowych ze Spytkowic o historii lotnictwa, przedstawił sekcje lotnicze nowotarskiego aeroklubu, zaprezentował elementy stroju pilota i niezbędnych narzędzi wykorzystywanych podczas lotów. Ponadto przybliżył zebranym alfabet pilota oraz zorganizował kilka ciekawych zabaw, podczas których dzieci mogły choć przez chwilę pobujać w obłokach. Opowiadał o możliwości zdobycia licencji i konieczności wykonywania corocznych badań lekarskich, pokazując książeczkę pilota samolotowego. Wszystko podparte zostało rzetelnie przygotowaną prezentacją multimedialną i galerią pięknych fotografii.

W nagrodę każdy uczestnik prelekcji otrzymał od prowadzącego drobną pamiątkę.

Słowa wdzięczności kierujemy w stronę Aeroklubu w Nowym Targu za przychylność, chęć współpracy i pomoc w organizacji ciekawych prelekcji dla dzieci ze Spytkowic. Dziękujemy dyrekcjom i nauczycielom za przyjęcie zaproszenia, obecność i opiekę nad dziećmi. Wszystkim obecnym uczniom dziękujemy za uwagę, aktywność i wasze zadowolenie.

Dnia 13 maja 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną z okazji XXI Tygodnia Bibliotek. Tym razem naszym gościem był Pan Piotr Bielak przedstawiciel Klubu Jachtowego. Uczniowie klas VII ze wszystkich szkół podstawowych naszej miejscowości mieli możliwość obejrzenia filmów z regat przygotowanych przez Pana Piotra, następnie uczyli się wiązania węzłów żeglarskich . Prowadzący spotkanie pięknie prezentował się w stroju żeglarza, a spotkanie zostało zakończone wspólnym śpiewaniem szant. Dziękujemy uczestnikom za przyjęcie naszego zaproszenia, a Panu Piotrowi Bielakowi za poprowadzenie spotkania i uświetnienie obchodów XXI Tygodnia Bibliotek.

W dniu 14 maja na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej odpowiedziało Gminne Przedszkole Stokrotka. Na spotkanie autorskie z Ewą Stadtmuller przybyły dwie grupy przedszkolaków ,,Tęczowe Nutki” i ,,Leśne Duszki” wraz z wychowawcami. Ewa Stadtmuller autorka bajek, wierszy, opowiadań dla dzieci zaangażowała najmłodszych we wspólną zabawę w rymowanie i zgadywanie. Występ pisarki uatrakcyjniły przyniesione przez Nią rekwizyty – pacynki reprezentujące poszczególne postacie z bajek.

XXI Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Biblioteka miejsce na czasie” zakończyliśmy miłym akcentem – wręczeniem nagród w III edycji konkursu ,,Z książką mi do twarzy”. W tegorocznej edycji zostało nadesłanych 11 prac, z których komisja wyłoniła I, II, III miejsce, a pozostałe to wyróżnienia. Uczestnikom konkursu nagrody wręczyli Wójt Gminy Spytkowice Bartosz Leksander oraz Sekretarz Gminy Spytkowice Tomasz Sutor. Dziękujemy wszystkim autorom prac za wielkie zaangażowanie i włożoną pracę w wykonanie zadania. Zaproszonym gościom dziękujemy za obecność i wspólne świętowanie. Składamy podziękowania dla Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i uczniów Szkół Podstawowych Gminy Spytkowice oraz Gminnego Przedszkola Stokrotka za aktywne uczestnictwo w spotkaniach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

Grupa wokalna działająca w Gminny Centrum Kultury pod kierownictwem Pani Pauliny Kapłon-Talik uświetniła swoim występem uroczystość wręczenia nagród.

Sponsorem głównych nagród w konkursie były Termy Szaflary. Dziękujemy za przychylność dla naszej instytucji.