GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

20 – LECIE GMINY SPYTKOWICE

20 – LECIE GMINY SPYTKOWICE

3 czerwca 2018 roku Gmina Spytkowice obchodziła piękny jubileusz.

To już 20 lat istnienia naszej małej ojczyzny, którą tworzyli i tworzą do tej pory wszyscy mieszkańcy. Organizatorami tego wielkiego wydarzenia byli wójt gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek wraz z Radą gminy Spytkowice oraz Gminne Centrum Kultury.

Obchody tego wyjątkowego jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza św., na którą licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz delegacje gmin partnerskich, poczty sztandarowe, zespoły regionalne oraz orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach. W barwnym korowodzie przemaszerowały delegacje wraz ze sztandarami  Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Łowieckiego Bór, Związku Podhalan odział Spytkowice, gminy partnerskiej Szemud, gminy Spytkowice, wszystkich szkół ze Spytkowic oraz goście z Węgier, Słowacji, Spytkowic leżących w powiecie wadowickim.  Obecni w tak ważnym dniu dla naszej społeczności byli także poseł na sejm RP Edward Siarka, pierwszy wójt Gminy Spytkowice Marek Wierzba obecnie radny województwa małopolskiego i równocześnie dyrektor Szpitala w Nowym Targu, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, rodak Stanisław Kracik osoba, która wspierając działania przyczyniła się do utworzenia Gminy Spytkowice, radni powiatu nowotarskiego Franciszek Sidełko, były wójt gminy Spytkowice oraz Ryszard Klamerus, pracownicy urzędu gminy, radni gminy wszystkich kadencji, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych oraz właściciele firm.

W szczególny nastrój świętowania wprowadziła wszystkich orkiestra dęta OSP Spytkowice pięknym koncertem. Tuż po występie nadszedł czas na przemówienia, gratulacje oraz podziękowania. Goście z partnerskich gmin oraz zaproszeni goście składali gratulacje na ręce obecnych władz. W części oficjalnej nie mogło zabraknąć podziękowań dla mieszkańców, którzy swym zaangażowaniem, ciężką pracą i oddaniem przyczynili się do rozwoju Gminy Spytkowice. W dowód wdzięczności wójt Pan Ryszard Papanek wraz z przewodniczącym Rady Gminy Panem  Józefem Kościelniakiem wręczyli gratulacje i pamiątkowe medale. Uhonorowani zostali:

– RADNI PIERWSZEJ KADENCJI: Pani Helena Siepak, Pan Tadeusz Gwiazdoń.

– FIRMY:  Skalniak, Eurobruk, Drew-Dom, Karczma Rusnakówka, Odnowa.

– DYREKTORZY SZKÓŁ: Danuta Zawiłowicz, Czesława Basisty, Grażyna Handzel,  Anna Stasik.

– DŁUGOLETNI STRAŻACY OSP SPYTKOWICE:  Jan Szyszka, Tadeusz Łazarski, Tadeusz Stachna, Andrzej Żądło, Jan Rusnak, Tadeusz Kowalczyk, Wiesław Żądło.

– WÓJTOWIE ZAPRZYJAŹNIONYCH GMIN: dr Kovácsnè Nagy Mária – Węgry, Jan Kaššák – Słowacja, Mariusz Krystian – Spytkowice, Ryszard Kalkowski – Szemud.

– INNI ZASŁUŻENI: Małgorzata Harańczyk, Stanisław Dziur, Związek Podhalan Spytkowice – Prezes Zarządu Marian Kracik.

Na zakończenie bardzo uroczyście przy akompaniamencie orkiestry wyprowadzone zostały poczty sztandarowe.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy dzieci i młodzieży. Wysoki poziom oraz kunszt artystyczny i wokalny zaprezentowały wszystkie grupy i zespoły, które na ten szczególny dzień jubileuszu przygotowały bardzo bogaty program.

Miłym zaskoczeniem okazały sie teksty piosenek  i utworów ułożone na obchody 20–lecia Gminy Spytkowice. Tego dnia na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola Stokrotka, regionalny zespół Krzesani, uczniowie wszystkich szkół podstawowych ze Spytkowic, grupy taneczna, baletowa i wokalna oraz zespół ludowy Siekiernica.  Dodatkowo pięknie zaprezentowały się dzieci z Węgier w bogatym programie taneczno – wokalnym. Dużą oglądalnością i zaciekawieniem cieszył się występ kabaretu Truteń, który przygotował ciekawy program nawiązujący tematycznie do obchodów jubileuszu. Na wieczór zaplanowany został koncert Disco Polo. Dźwięki muzyki porwały publiczność do tańca. Wielką atrakcją okazał się również pokaz ognia. Zachwycające triki, promieniejące iluminacje połączone z mocną muzyką wywarły na oglądających niebywałe wrażenia. Zabawę taneczną późnym wieczorem poprowadził DJ Marcin. Ten sam, który w czasie trwania całej imprezy był konferansjerem.

Dzień 20-lecia gminy Spytkowice to również nawiązanie do Dnia Dziecka, który to przypadł w tym roku na dwa dni przed festynem. Była to więc również okazja do uczczenia tak wspaniałego święta. Milusińscy mogli bezpłatnie korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, basenu z piłkami, toru przeszkód, przejażdżek konnych, zabaw z animatorami. Rozgrywki sportowe i turniej szachowy z nagrodami były dopełnieniem aktywnie spędzonego czasu w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół oraz dobrej zabawy.

Wszyscy uczestnicy festynu mogli skosztować bigos, drożdżówkę i chleb ze smalcem. Poczęstunek przygotowany został przez Gospodynie ze Spytkowic. Ponadto każdy otrzymywał drobne upominki, w tym lizaki, długopisy i breloczki.  Degustacja potraw regionalnych oraz upominki ufundowane zostały przez Urząd Gminy Spytkowice, a nad całością czuwała prężnie działająca Rada Gminy Spytkowice.  Zaproszonym gościom wręczono również specjalnie przygotowany z okazji 20-lecia Gminy Spytkowice folder oraz drobne upominki nawiązujące do tego wydarzenia.

W tym dniu istniała możliwość wykonania bezpłatnego badania płuc przez wykwalifikowaną w tym zakresie kadrę, w ramach projektu LIFE – „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” oraz wykonania zabiegów kosmetycznych z firmą Oriflame i testowania produktów tej firmy.

Duże zainteresowanie wśród mieszkańców i gości wywołała fotobudka, w której można było wykonać i otrzymać bezpłatną pocztówkę Spytkowic ze swym zabawnym wizerunkiem.

Zorganizowana została także wystawa twórców ze Spytkowic i dzieci ze szkół oraz przedszkola. Podziwialiśmy dzieła Pana Czesława Rusnaka, Pana Stanisława Dziura, Pani Eweliny Kosek. Nie zabrakło stoiska miodowego naszych miejscowych pszczelarzy, którzy zachęcali do degustacji ich wyrobów.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tak pięknego wydarzenia z całego serca dziękujemy. Występującym składamy gratulacje z osiągnięć, którymi zechcieli się pochwalić przed tak wielką publicznością i życzymy samych sukcesów. Gościom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i obecność w tym dniu. Słowa wdzięczności kierujemy również do naszych sponsorów, którzy wspierają nas w działaniach podejmowanych na terenie Spytkowic. Dofinansowanie otrzymaliśmy z Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej, Stowarzyszenia Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy oraz z ośrodka jazdy konnej Wirtus.

Wszystkim mieszkańcom życzymy kolejnych równie pięknych jubileuszy naszej wspaniałej Gminy. Niech każde działanie przyczynia się do rozwoju naszej małej ojczyzny jaką są Spytkowice.

GALERIA ZDJĘĆ