GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

25 lecie Gminy Spytkowice

Dni 24 i 25 czerwca 2023 roku upłynęły bezpowrotnie niczym wszystkie inne, jednak w sercach i pamięci wielu mieszkańców Spytkowic pozostaną  zapisane na zawsze.  Wtedy to podczas oficjalnych obchodów  całe społeczeństwo świętowało srebrny jubileusz 25-lecia Gminy Spytkowice.

Podniosłość uroczystości potęgowali goście, którzy przyjmując zaproszenie odpowiedzieli swą liczną obecnością. W uroczystościach uczestniczyło wiele delegacji zarówno z Polski jak i zagranicy oraz przedstawiciele samorządów i władz. Spośród wszystkich gości obecnych na festynie wymienić należy przedstawicieli Węgier, Słowacji, partnerskiej gminy Spytkowice w powiecie wadowickim oraz partnerskiej gminy Szemud z całym zespołem Koleczkowian i Orkiestrą Dętą.  

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę. Na ten dzień zaplanowano moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, a chętnych, by zaangażować się w przygotowanie i poprowadzenie uroczystości nie brakowało. Towarzystwo Cyklistów Orzeł zorganizowało w tym dniu sztafetę pod hasłem „Łączymy Spytkowice”. Przedstawiciele sportowców naszego powiatu, rowerzyści i biegacze wyruszyli do Spytkowic w powiecie wadowickim, by wspólnie pokonać trasę V Rajdu Biegowo – Rowerowego ze Spytkowic do Spytkowic, o długości  80 kilometrów. Organizatorzy wydarzenia określili limit uczestników rowerowych, natomiast biegaczy nie ograniczała ilość. Radość z osiągniętego celu była ogromna, gdyż ulewny deszcz towarzyszący w tym dniu sportowcom nie ułatwiał podjętego zadania. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, a ponadto nikomu nie zabrakło sił, by po ciepłym posiłku i chwili oddechu przyłączyć się do wspólnej zabawy. Na scenie tego dnia wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności Mażoretki z Podwilka oraz grupy taneczne i wokaliści z Gminnego Centrum Kultury. Tuż po występach dzieci i młodzieży na scenie wystąpił zespół Geyzery, który swym koncertem porwał schronioną przed deszczem publiczność do tańca. Uśmiechów i radości ze wspólnie spędzanego czasu nie było końca. Lider zespołu Geyzery Marcin Kościelniak, wywodzący się ze Spytkowic, niczym wprawiony wodzirej rozpoczął imprezę jak przystoi na jubileusz, od odśpiewania utworu „Sto Lat” dla Gminy i władz. Kolejną wielką atrakcją wieczoru okazał się koncert zespołu BRO, podczas którego dominowała młodzież. Znajomość tekstów piosenek i wspólne śpiewy niosły się dalekim echem po Spytkowicach. Podobnie jak odgłosy fajerwerek, które oświetliły niebo cudownymi kolorami i efektami podczas pokazu sztucznych ogni, zaplanowanych na zakończenie imprezy w tym dniu. Dodatkowymi atrakcjami, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem były animacje dla dzieci oraz warsztaty wicia wianków.

Niedzielne obchody rozpoczęła koncelebrowana msza święta dziękczynna, w oprawie Orkiestry Dętej ze Spytkowic, przedstawicieli i pracowników Gminy oraz zaproszonych gości Koleczkowian i Orkiestry Dętej z Szemudu. Po uroczystej mszy świętej barwny korowód prowadzony sztandarami Gminy, Związku Podhalan, Koła Łowieckiego Bór, tutejszych szkół podstawowych i zaprzyjaźnionych gmin wyruszył na plac przy przedszkolu Stokrotka. Nad bezpieczeństwem w czasie przemarszu czuwali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic. Po wyprowadzeniu sztandarów, zgromadzona  publiczność wsłuchiwała się w koncert orkiestr OSP Spytkowice oraz Orkiestra Dęta Gminy Szemud. Tuż po wspaniałym muzycznym wprowadzeniu na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz delegacje. Po krótkiej przemowie Wójta Pana Ryszarda Papanka i Przewodniczącego Rady Gminy Spytkowice Pana Józefa Kościelniaka głos zabrali zgromadzeni goście gratulując pięknego jubileuszu oraz osiągnięć w realizacji podejmowanych działań. Następnie wręczono statuetki i podziękowania sponsorom, którzy okazują swą pomoc i wspierają działania Gminy. Ważnym punktem programu było podpisanie porozumienia, pomiędzy dyrekcjami szkół podstawowych z Gminy Szemud, a Szkołą Podstawową nr 1 w Spytkowicach, dotyczącego wymiany młodzieży szkolnej. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie rozpoczęły się występy. Najpierw zaprezentowały się dzieci z miejscowych oddziałów przedszkolnych, tuż po nich wystąpiła grupa wokalna Związku Emerytów i Rencistów oraz chór Resonantes.  Następnie gościnnie wystąpiły zespoły z gmin partnerskich Koleczkowianie z gminy Szemud oraz grupa taneczna ze Spytkowic w powiecie wadowickim. Na zakończenie części artystycznej zaprezentowała się grupa teatralna Lalkarze, Gospodynie ze Spytkowic oraz lokalni poeci, których utwory zamieszczone zostały w tomikach wydanych z okazji 25-lecia Gminy Spytkowice. Zabawę taneczną rozpoczął zespół Wehikuł czasu przygrywając utwory z lat 80/90. Wyczekiwaną atrakcją wieczoru był pokaz laserowy, najpierw świetlna animacja najważniejszych obiektów w Gminie, a później gra świateł przy akompaniamencie muzycznym. Na zakończenie imprezy zagrał zespół AleGroo, który zagrzewał zgromadzonych do tańca.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi na czas obchodów jubileuszu były stoiska tematyczne. Wielkie zainteresowanie wzbudziły warsztaty wicia wianków prowadzone przez Panią Danutę Baliczek, stoisko gminne, przy którym prezentowane były publikacje tomików poezji  wydanych na tę okoliczność oraz rozdawane foldery i gadżety związane z 25-leciem Gminy oraz stoisko historyczne połączone z pokazami sprzętu i przejażdżkami samochodem wojskowym. Na dużym ekranie emitowany był film, również stworzony na podsumowanie dotychczasowej działalności jednostki samorządowej oraz prezentacja osiągnięć i zmian jakie zaszły w Spytkowicach na przełomie ćwierć wieku.  Gospodynie ze Spytkowic w czasie obchodów zadbały o zebranych gości od strony gastronomicznej serwując przy swoim stoisku regionalne dania, przekąski i napoje. Dodatkowymi atrakcjami były fotobudka i stoiska rękodzielnicze Siekiernicy. Natomiast najmłodszym  uczestnikom imprezy  zapewniono zaplecze rozrywkowe z dmuchanymi atrakcjami, elektrycznymi samochodzikami, watą cukrową, popcornem, stoisko plecenia kolorowych warkoczyków i świecących tatuaży.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie całej uroczystości. Nie sposób tutaj wymieniać każdego z osobna, bo lista ludzi o dobrym sercu, pracujących z oddaniem i bezinteresownie jest wielu. Gdyby nie wkład pracy wszystkich włączających się w organizację i przeprowadzenie uroczystości oraz obecność przybyłych na obchody jubileuszowe gości, to impreza nie miałyby takiego pozytywnego wydźwięku.

Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy, by kolejne jubileusze były równie owocne!

https://www.spytkowice.pl/bez-kategorii/fotorelacja-z-pierwszego-dnia-obchodow-25-lecia-gminy-spytkowice

https://www.spytkowice.pl/bez-kategorii/fotorelacja-z-drugiego-dnia-obchodow-25-lecia-gminy-spytkowice