GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

SPYTKOWICKA NOC TRADYCJI

SPYTKOWICKA NOC TRADYCJI

W sobotę 24 czerwca zorganizowano Spytkowicką Noc Tradycji. Głównym celem obchodów było przybliżenie mieszkańcom obszaru Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy legendarnych wierzeń dotyczących Nocy Świętojańskiej. Prowadzący imprezę umiejętnie i w ciekawy sposób wprowadzał  i opowiadał o tradycjach i wierzeniach słowiańskich zachęcając jednocześnie do wspólnej zabawy i udziału w warsztatach. Podniosłość uroczystości potęgowali goście, którzy przyjmując zaproszenie odpowiedzieli swą liczną obecnością. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji.

Na początek wspaniale zaprezentowały się grupy taneczne  oraz wokaliści z Gminnego Centrum Kultury w Spytkowicach. Na scenie wystąpił zespół Geyzery oraz znany młodzieży zespół BRO. Każdy z nich ucieszył licznie zgromadzoną publiczność porywając wszystkich do wspólnej zabawy i śpiewów. Na telebimie ustawionym tuż obok sceny zaprezentowane zostały filmy przedstawiające podsumowanie działalności Gminy Spytkowice, jak również lokalnych Stowarzyszeń i organizacji. W tym dniu rozstawionych było wiele stoisk tematycznych, spośród których dominowały i cieszyły się największym zainteresowaniem warsztaty wicia wianków oraz warsztaty zielarskie. Efekty ich pracy transmitowane były również na dużym ekranie.

Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, animacje, konkursy i zabawy oraz dmuchane zjeżdżalnie i tory przeszkód.

Gospodynie ze Spytkowic zadbały o wszystkich obecnych gości, przygotowując na swoim stoisku poczęstunek oraz serwując regionalne dania, przekąski i napoje.

Wyczekiwaną atrakcją wieczoru zaplanowaną na zakończenie obchodów był pokaz sztucznych ogni, który rozświetlił niebo nad Spytkowicami kolorowymi barwami, podobnie jak pokaz laserowy. Najpierw świetlna animacja najważniejszych obiektów w Gminie Spytkowice, a później gra świateł przy akompaniamencie muzycznym  uzupełniły i zaspokoiły oczekiwania wszystkich mieszkańców. 

Operacja pn. „Spytkowicka Noc Tradycji” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW otrzymanych w ramach Działania: Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER,  Poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.