GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

DOŻYNKI GMINNE W SPYTKOWICACH 19.08.2018 r.

DOŻYNKI GMINNE W SPYTKOWICACH 19.08.2018 r.

19 sierpnia  mieszkańcy Spytkowic dziękowali za obfite plony i płody rolne oraz uczcili trud ciężkiej pracy na roli.

Dziękczynna msza święta odprawiona o godz. 14.00 w kościele parafialnym rozpoczęła Dożynki Gminne w Spytkowicach.

Wyrazem wdzięczności  i dziękczynienia za udane żniwa i błogosławioną pracę w polu Gospodynie ze Spytkowic zaniosły  przed ołtarz Pana piękny wieniec dożynkowy upleciony z tegorocznych zbóż i kwiatów oraz owoców ziemi.

Honory starostów dożynek gminnych pełnili Lucyna i Robert Trybułowie, którzy w swych dłoniach nieśli bochenek chleba i dary ołtarza.

W uroczystym przemarszu dożynkowym z placu przy Urzędzie Gminy do kościoła wzięli również udział władze i przedstawiciele Gminy, dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkola, zaproszone delegacje z partnerskich gmin Szemud oraz Spytkowic w powiecie wadowickim, sztandary: Gminy Spytkowice, Koła Łowieckiego Bór, wszystkich szkół, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną podczas przemarszu w korowodzie, jak również w czasie mszy świętej  poprowadziła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic oraz dzieci z regionalnego zespołu Krzesani pod bacznym okiem Pani Beaty Rzeszótko, która czuwała nad całością uroczystości.

Tuż po mszy św. i poświęceniu darów ziemi w barwnym korowodzie dożynkowym wszyscy zebrani udali się na boisko sportowe. Korowód prowadziła straż pożarna, czuwająca jednocześnie nad bezpieczeństwem wszystkich biorących udział w przemarszu. Powozami konnymi przejechali zaproszeni goście. W korowodzie wzięli udział również cykliści z Towarzystwa „Orzeł” oraz kombajny, traktory oraz wozy strażackie.

Koncert orkiestry rozpoczął część oficjalną podczas której tradycyjnie Gospodynie ze Spytkowic przekazały władzom gminy niezwykle piękny i dorodny wieniec dożynkowy, a starości złożyli na ręce wójta poświęcony chleb. W całość tradycyjnego obrzędu przekazania chleba i ośpiewania wieńca dożynkowego dołączyły się dzieci z zespołu Krzesani, którzy swym śpiewem, tańcem i muzyka góralską wprowadzili wszystkich w cudowny nastrój świętowania.

W przemówieniu wójt Pan Ryszard Papanek zwracał się do mieszkańców gminy Spytkowice, a w szczególności do pracujących na roli dziękując za wkład i ciężką pracę. Dowodem wdzięczności za wieloletnią i trudną pracę na roli było wręczenie przez wójta gminy medali i podziękowań rolnikom.

Nie zabrakło również gratulacji i przemówień zaproszonych gości z gmin partnerskich oraz z powiatu nowotarskiego.

Na scenie w występach artystycznych zaprezentowały się Panie ze Spytkowic w powiecie wadowickim, mażoretki z Podwilka, grupa młodzieżowa Fresh Crew. Zaproszenie przyjął i wystąpił zespół „Barwy” z Ukrainy, który zachwycił publiczność strojem i muzyką. O godzinie 20.00 koncert poprowadziły piękne dziewczyny z zespołu Alibi, w czasie którego rozdały mnóstwo płyt ze swoimi utworami oraz pocztówki z autografami. Na zakończenie zagrał dla wszystkich i zagrzewał do zabawy pod gołym niebem zespół Po Zbóju.

Okazale wypadła prezentacja stoisk, zarówno regionalnego zespołu Krzesani, na którym serwowano wyborne swojskie jedzenie, przekąski oraz napoje, jak również stoisko Miodowa Barć z  pszczelarskimi wyrobami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa militari Piotra Łukaszki, wozy strażackie oraz pokazy sprzętu ratowniczego.

Poczęstunek w postaci kwaśnicy dla wszystkich mieszkańców ufundowany przez gminę przygotował catering Hajan, zajmujący się również przygotowaniem przekąsek z grilla i obsługą gości.

Na słowa uznania zasługują sponsorzy tegorocznych dożynek firma Redox, catering Hajan, Sarniak, Przełęcz, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Kracik, Zajazd pod Brzozami, Krzysztof Iwan, Rapacz Market, dzięki którym stoły zastawione były chlebem ze smalcem, domową drożdżówką, ogórkiem, oscypkiem i wodą. Wszyscy goście  mogli się częstować i kosztować regionalnych wyrobów.

Pozostali darczyńcy Przystań Kabanos, Arche4P Pracownia Projektowa Architekt Paweł Pilch, Drew-Dom, Pielgrzym Józef Kościelniak i Stanisław Ziobro, Rapsług Grażyna Rapacz, Instalacje i pomiary elektryczne Stanisław Jandura, Skawpol Skawiniak, Kracik Spytkowice Marian Kracik, Ośrodek Jazdy Konnej Wirtus oraz Attique pracownia reklamy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia całości uroczystości.

Na festynie nie zabrakło oczywiście atrakcji w formie darmowych zjeżdżali, malowania twarzy i baloników, przejażdżek konnych, konkursów z firmą Tefal oraz rozgrywek sportowych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym na Dożynki Gminne oraz każdemu kto przyczynił się do organizacji tej uroczystości.