GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

XIV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK – WYNIKI

XIV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK – WYNIKI

XIV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK

XIV Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik odszedł już do historii. Po raz czternasty wskrzesiliśmy pamięć o naszej miejscowej poetce, gawędziarce, animatorce kulturalnej i wielkiej ambasadorce naszej miejscowości, która propagowała kulturę daleko poza granicami Spytkowic. Rokrocznie zapraszamy do delektowania się żywym słowem uczniów z okolicznych miejscowości, aby kontynuować pragnienie patronki naszych spotkań, którym było ocalenie miejscowej gwary i zwyczajów ludowych.
Pani Katarzyna Kracik była zwykłą i niezwykłą Osobą. Urodzona i wychowana na wsi, pragnęła zostać nauczycielką. Los jednak sprawił, że musiała pozostać na gospodarstwie i porzucić marzenia o wykształceniu i pracy z dziećmi. Drobna, wręcz filigranowa kobieta, ale kobieta- kombajn!
Jej determinacja była tak silna, że pogodziła pracę w gospodarstwie i wychowanie pięciu synów , znajdując czas na działalność w Kole Gospodyń, teatrzyku dziecięcym, który sama stworzyła oraz wyjazdy na imprezy folklorystyczne. Była obecna przy organizacji wszystkich imprez kościelnych, piekła nawet dożynkowy chleb….. W jej głowie rodziły się setki pomysłów. Wielu z nich zapewne nie zrealizowała.
Urodziła się w 1920 roku, roku „papieskim”, jak sama mawiała. Przeżyła II wojnę światową, komunizm i zmiany lat 80-tych. Na jej oczach zmieniał się świat, zmieniali się ludzie. Widziała te dobre i te złe zmiany. Globalizm, zanik tradycji, pęd za pieniądzem, wygodnictwo i zanik więzi międzyludzkich – tych rodzinnych i tych sąsiedzkich. Swoje obawy zawarła w wierszach i gawędach, które doczekały się wydania drukiem w postaci tomiku „Opowiym Wom”.
Należę do ludzi, którzy znali Panią Katarzynę osobiście. Dzisiejsi młodzi spytkowianie nie mieli tego szczęścia. Aby zrozumieć lepiej twórczość i przesłanie im także pozostawione, powinni przeczytać wspomnienia, zawarte w ostatniej książce ks.Profesora Jana Kracika pt. „I tak się żyło- wspomnienia mojej Matki”.
Zmarła w Wigilię Bożego Narodzenia 2002 roku. Już w następnym roku odbył się pierwszy przegląd recytatorski jej imienia, który miał już od tego czasu aż do dziś popularyzować spuściznę i przesłanie Pani Katarzyny. Z roku na rok zwiększał się zasięg i liczba uczestników.
W tym roku wzięło udział 91 uczniów ze szkół i przedszkoli z 11 okolicznych miejscowości. To piękne, że utwory Pani Katarzyny były wykonywane nie tylko przez małych spytkowian. Szczególnie cieszy fakt, że wciąż przybywają nowi, najmłodsi recytatorzy- przedszkolaki stanowiły w tym roku najliczniejszą grupę wiekową.
W tegorocznej edycji jury w składzie: Zofia Mieszczak, Jadwiga Pilch, Bogusława Łazarska oraz Andrzej Łukaszka ocenili uczestników w kategorii gadka i wiersz góralski, w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy „O”, klasy I-III, klasy IV-VI oraz Gimnazjum. Jury oceniając uczestników brało pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, ogólny wyraz artystyczny, strój regionu, poprawność gwarową oraz dykcję.

Dziękujemy Rodzinie Kracików, Wójtowi i Radzie gminy Spytkowice, Staroście Powiatowemu i Radnym Powiatowym za ufundowanie nagród . Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny i zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie uczestników. Im też szczerze dziękujemy, bo to ich zaangażowanie owocuje na scenie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku na naszej „uczcie żywego słowa” będziemy gościć jeszcze więcej uczestników.
Opracowała: Bogusława Łazarska

WYNIKI.pdf – pokaż