GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

FESTYN GMINNY

FESTYN GMINNY

ŚWIĘTO DWÓCH KULTUR POGRANICZA

POLSKA – SŁOWACJA

„ŁĄCZYMY SIĘ POPRZEZ  KULTURĘ I DZIEDZICTWO NARODOWE”

Pierwszy, lipcowy weekend w Spytkowicach minął w gorących klimatach, spowodowanych wcale nie wysokimi temperaturami, ale dzięki zorganizowanej, trzydniowej imprezie gminnej – Święta dwóch kultur pogranicza Polski i Słowacji. Obchody zrealizowane zostały w ramach mikroprojektu pt. „Łączymy się poprzez kulturę                        i dziedzictwo narodowe” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Pomysł na wspólny projekt zrodził się podczas oficjalnego spotkania Wójta Gminy Spytkowice Ryszarda Papanka i Starosty Oravsky Biely Potok Jozefa Hamaň. Głównym założeniem i celem było rozpropagowanie dziedzictwa i bogactwa kulturowego gmin pogranicza wśród mieszkańców i turystów. Zaplanowane na te dni konkursy, pokazy i warsztaty umożliwiły bliższe zintegrowanie pokoleń oraz przekazanie tajników rzemiosła ludowego. Wymiana kulturalna partnerskich gmin pozwoliła zaprezentować wszystkie walory bogactwa kulturowego gmin pogranicza.

Pierwszego dnia lipca zorganizowane i przeprowadzone zostały warsztaty regionalne tańca i śpiewu z zespołem Siekiernica. W spotkaniu tym uczestniczyli mieszkańcy Spytkowic oraz zaproszeni goście z partnerskich gmin. Wyjątkowa atmosfera spotkania przerosła oczekiwania gości. Członkowie zespołu solidnie przygotowani do przeprowadzenia zajęć, w pięknych strojach, dzięki prelekcjom, porywającej muzyce góralskiej oraz pokazom tańca zachęcali wszystkich do zapoznania się z kulturą regionu, wspólnej zabawy, a nawet współpracy.

Kolejny dzień obchodów gminnych skierowany był głównie do dzieci. W czasie pikniku rodzinnego zorganizowanego na boisku sportowym, przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczne. Główną atrakcją imprezy był występ dzieci z przedszkola Stokrotka z grupy „Tęczowe nutki”, które pięknie zaprezentowały się w strojach góralskich. Ponadto tego dnia najmłodsi mogli skorzystać z darmowych atrakcji: dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek konnych z Ośrodka Jazdy Konnej „Wirtus” ze Spytkowic oraz wesołych zabaw z animatorami z firmy Ence Pence. Do wspólnej zabawy zachęcał zespół AleGroo, który tego dnia wystąpił na scenie podczas pikniku.

W trzecim, najważniejszym, kulminacyjnym dniu Święta dwóch kultur pogranicza Polski i Słowacji, zaangażowanych w przygotowanie imprezy zostało wiele osób, grup oraz stowarzyszeń obydwu gmin. W sobotnie przedpołudnie Gospodynie ze Spytkowic wraz z przedstawicielami gminy partnerskiej ze Słowacji prowadzili warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowano znakomite dania, podane w czasie wieczornego festynu do degustacji.  Podczas święta Gminy można było skosztować kuchni  obu regionów pogranicza. Główne obchody rozpoczął występ Orkiestry Strażackiej OSP Spytkowice, tuż po nim nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, przemówienie wraz z krótkim omówieniem partnerstwa z gminą Orawki Biały Potok.  W tym dniu wystąpiły dla wszystkich gości grupy prezentujące kulturę swych regionów, gościnnie zaprezentowała się delegacja ze Słowacji oraz zespoły regionalne Związku Podhalan ze Spytkowic, zabawiając  uczestników tańcem      i śpiewem. W tym dniu wystąpiły Panie ze Stowarzyszenia Gospodynie ze Spytkowic, zespół ludowy Siekiernica oraz zespół AleGroo, prezentując kulturę naszego regionu. Po występach regionalnych gościnnie wystąpił Szymon Grzybacz z Podwilka oraz Patrycja Salabura ze Spytkowic, którzy zachwycili uczestników swym talentem.

Podczas festynu odbyła się również inscenizacja historyczna grupy rekonstrukcyjnej „Błyskawica” pod przewodnictwem Jana Dudora. Inscenizacja ta miała miejsce dzięki Stowarzyszeniu Historii ze Spytkowic. Rekonstrukcja wydarzeń, sprzęt wojskowy i stroje, przeniosły w czasie, a często oddawane z broni strzały  budziły zachwyt, a nawet grozę wśród najmłodszych.

Wielką atrakcją wieczoru okazał się występ zespołu Ludovit Kasuba – Kasuba Band, który porwał do tańca całą rzeszę słuchaczy. Niemałe wrażenie na odbiorcach zrobił również zespół Cliver, przy którym uczestnicy dobrze się bawili. Chwilą wytchnienia okazał się imponujący pokaz laserowy, wieńczący całość obchodów oraz zabawa z Dj Markiem.

Podczas ostatniego dnia festynu można było podziwiać w rozstawionych namiotach wyroby rękodzielnicze, jak również uczestniczyć na miejscu w warsztatach. Na stoiskach zaprezentował się Zespół Ludowy Siekiernica, wykonując regionalne warsztaty rękodzielnicze, Gospodynie ze Spytkowic pokazywały, jak wykonać kwiaty z bibuły, Karolina Fiedor „Sztukmania” prowadziła warsztaty z garncarstwa, Gospodarstwo Agroturystyczne Monika i Edward Brandys zrobili pokaz wykonywania oscypków oraz zaprezentowali zwierzęta ze swojego gospodarstwa. Stowarzyszenie Historii ze Spytkowic zaprezentowało cenną i wartościową wystawę, jak również pszczelarze ze Spytkowic pochwalili się  ze swoimi wyrobami.

W tym dniu można było również skorzystać z darmowej atrakcji, jaką był dmuchany tor przeszkód.

Imprezę prowadził konferansjer Mateusz Buła, za co składamy mu serdecznie podziękowania.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie tej imprezy oraz zaangażowali się w to aby impreza ta odbyła się bez problemów i według planu. W szczególności dziękujemy Ochotniczej Staży Pożarnej w Spytkowicach za pomoc i włączenie się do organizacji, Paniom ze Stowarzyszenia Gospodynie ze Spytkowic, Zespołowi Ludowemu Siekiernica, Orkiestrze Strażackiej OSP Spytkowice oraz każdemu kto wspierał nas  w tym projekcie.