GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

XV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK – podsumowanie.

XV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK – podsumowanie.

XV PRZEGLĄD RECYTATORSKI IM. KATARZYNY KRACIK

6 października 2017 roku już po raz XV  odbył się konkurs recytatorski upamiętniający naszą miejscową poetkę i gawędziarkę, dążącą do ocalenia miejscowej gwary i zwyczajów ludowych. Każdego roku zapraszamy na „ucztę żywego słowa” uczniów z okolicznych miejscowości, chcąc kontynuować pragnienie patronki naszego konkursu.

Szczególnie cieszy fakt, iż coroczny przegląd recytatorski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również nauczycieli przygotowujących swoich podopiecznych.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 72 uczniów szkół i przedszkoli z 10 miejscowości. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jury w składzie: Zofia Mieszczak, Jadwiga Pilch, Joanna Kracik – Stolarczyk oraz Anna Sutor oceniali uczestników w dwóch kategoriach gwarowych: wiersz i gadka, w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy „0”, klasy I –  III, klasy IV – VI oraz klasy VII szkół podstawowych i gimnazjum. Komisja konkursowa oceniając uczestników brała pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, ogólny wyraz artystyczny, strój regionu, poprawność gwarową oraz dykcję.

To piękne słyszeć z ust jury, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, za co serdecznie dziękujemy nauczycielom przygotowującym uczniów. To ich zaangażowanie oraz praca owocują na scenie.

Szczególnym punktem programu tegorocznego Przeglądu Recytatorskiego były wspomnienia z lat młodzieńczych Katarzyny Kracik przedstawione w formie prezentacji przez wnuczki Agnieszkę Kracik – Chmura i Joannę Kracik – Stolarczyk.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek, Radni Gminy Spytkowice, Radny Powiatu Nowotarskiego Pan Franciszek Sidełko wraz z żoną oraz rodzina Kracików.

Dziękujemy rodzinie Kracików, Wójtowi i Radzie Gminy Spytkowice, Staroście Powiatu Nowotarskiego i Radnemu Powiatowemu Panu Franciszkowi Sidełko, Pani Zofii Mieszczak oraz Panu Kazimierzowi Bielakowi ze Związku Podhalan za ufundowanie nagród.

Słowa wdzięczności kierujemy do Pani Beaty Rzeszótko i całego zespołu „Krzesani”, którzy uświetnili przebieg całej uroczystości piękną muzyką i tańcem góralskim. Za pomoc w organizacji i sprawnym przeprowadzeniu przeglądu dziękujemy również księdzu Pawłowi Kubaniemu oraz przedstawicielce zespołu „Siekiernica” Pani Aleksandrze Pluta.