DOŻYNKI GMINNE 20.08.2017 r.

Niesprzyjające warunki pogodowe oraz ulewny deszcz utrzymujący się od soboty zmusiły organizatorów tegorocznych Dożynek Gminnych do podjęcia decyzji dotyczącej całkowitej zmiany planów, odwołania części występów oraz atrakcji jakie zostały na ten dzień przewidziane, odwołania korowodu, do którego mieszkańcy Spytkowic przygotowywali się bardzo długo i przeniesienia całej uroczystości na halę sportową przy Zespole Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Spytkowicach oraz na remizę strażacką OSP.
Obchody Święta Rolników rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym o godzinie 14.00, podczas której dary ołtarza złożyli starości dożynkowi Pani Anna Żądło oraz Pan Andrzej Dziwisz, natomiast orkiestra OSP Spytkowice, zespół Krzesani, Gospodynie ze Spytkowic, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście z partnerskich gmin uświetnili całość uroczystości.
Po nabożeństwie z kościoła w kierunku hali sportowej wyruszył korowód dożynkowy, nad którego bezpieczeństwem czuwali strażacy OSP ze Spytkowic. W korowodzie przemaszerowali orkiestra ze Spytkowic, starostowie, Gospodynie ze Spytkowic wraz z pięknie przygotowanym wieńcem dożynkowym, zespół regionalny Krzesani pod przewodnictwem Pani Beaty Rzeszótko, władze oraz rada gminy Spytkowice wraz z pocztem sztandarowym, Straż Pożarna OSP wraz ze sztandarem, przedstawiciele Związku Podhalan oddział Spytkowice wraz ze sztandarem, reprezentanci Koła Łowieckiego wraz ze sztandarem, uczniowie wszystkich szkół ze Spytkowic wraz z pocztami sztandarowymi, zaproszeni goście tj. delegacja z Gminy Szemud wraz z przedstawicielami władz i pocztami sztandarowymi oraz zespołem, delegacja z Węgier wraz z zespołem tanecznym, delegacja ze Spytkowic z powiatu wadowickiego, delegacja z Orawskiego Białego Potoku ze Słowacji, starosta nowotarski Krzysztof Faber, radni powiatowi Franciszek Sidełko wraz z żoną oraz Ryszard Klamerus wraz z żoną, sołtys wsi wraz z żoną oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Spytkowic.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się koncertem orkiestry ze Spytkowic, która prowadzi i uświetnia każdą gminną imprezę, za co organizatorzy wraz z mieszkańcami serdecznie dziękują. Następnie odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, przekazanie wieńca i chleba dożynkowego władzom gminy. Pan wójt Ryszard Papanek zabierając głos podziękował wszystkim za trud wkładany w codzienną pracę na roli oraz za pomoc w przygotowaniu i udział w dożynkach. Słowa uznania dla gospodarzy wyrazili również władze i przedstawiciele partnerskich gmin z Szemudu, Spytkowic oraz Węgier, a ponadto starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber.
Część artystyczną rozpoczął regionalny zespół „Krzesani” , następnie gościnnie zatańczyli, zagrali i zaśpiewali Węgrzy, a tuż po nich wręczono podziękowania przybyłym rolnikom, którzy okazali wsparcie oraz niezawodną pomoc w organizacji wystawy i korowodu podczas uroczystości dożynkowych. Na scenie bardzo pięknie zaprezentował się zespół Koleczkowianie z gminy Szemud z ujmującym występem. Na zakończenie części artystycznej wręczono podziękowania za wieloletnią współpracę, okazywaną pomoc oraz wsparcie podczas działań Gminy Spytkowice właścicielom firm oraz przedstawicielom jednostek.
Dla wszystkich osób przybyłych na dożynki gminne, Gospodynie ze Spytkowic przygotowały darmowy poczęstunek, na który serdecznie zapraszały i zachęcały do degustacji. Bigos, łazanki, chleb ze smalcem, ciasta to tylko nieliczne przekąski, którymi zastawione były stoły Stowarzyszenia Gospodyń. Ponadto Gospodynie ze Spytkowic przygotowały i przeprowadziły konkurs pieroga, w którym brały udział dwie drużyny. Po rozstrzygnięciu konkursu wszyscy mogli skosztować przygotowane pierogi.
Do wspólnej zabawy tanecznej zachęcał zespół „Ahaju Fusion Boliwia”, który dla wszystkich zagrał w remizie strażackiej.