GCK w Spytkowicach
34-745 Spytkowice 14a

Dożynki Gminne w Spytkowicach

Dożynki Gminne w Spytkowicach

W minioną sobotę mieszkańcy Spytkowic dziękowali za obfite plony i płody rolne oraz uczcili trud ciężkiej racy na roli podczas corocznych obchodów Dożynkowych.

Uroczystości dziękczynne rozpoczęły Mszą świętą plenerową koncelebrowaną przez ks. Władysława Zązla, ks. Jana Gacka oraz ksiądz Mariusz.

Wyrazem wdzięczności  i dziękczynienia za udane żniwa i błogosławioną pracę w polu Gospodynie ze Spytkowic zaniosły  przed ołtarz Pana piękny wieniec dożynkowy upleciony z tegorocznych zbóż i kwiatów oraz owoców ziemi.

Honory starostów dożynek gminnych pełnili Stefania i Maciej Brandysowie, którzy w swych dłoniach nieśli bochenek chleba i wino.

W uroczystym przemarszu dożynkowym z placu przy Urzędzie Gminy na plac boiska sportowego wzięli również udział księża, sztandary Gminy, Koła Łowieckiego, Gminy Spytkowice, Związku Podhalan oraz Pszczelarzy ze Spytkowic, przedstawiciele spytkowickich organizacji oraz partnerskiej Gminy Szemud z darami, władze i przedstawiciele Gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną w czasie mszy świętej  poprowadziła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic 

Podczas mszy św. Poświęcono wieniec dożynkowy wykonany przez Stowarzyszenie Gospodynie ze Spytkowic ora dary ołtarza przekazane przez starostów Dożynek Macieja i Stefanię Brandys, pracowników Urzędu Gminy, Radnych Gminy Spytkowice, Związku Podhalan oddział Spytkowice, Stowarzyszenie Gospodynie ze Spytkowic, Koło Myśliwskie „Bór”, Stowarzyszenie Historii ze Spytkowic, Pszczelarzy zrzeszeni w Podhalańskim Zrzeszeniu Pszczelarzy, Związek Emerytów i rencistów oddział Spytkowice, delegacja z partnerskiej Gminy Szemud oraz przedstawicieli rolników z gminy Spytkowice Monikę i Edwarda Brandy

Tuż po mszy świętej ks. Proboszcz Jan Gacek uroczyście poświęcił maszyny rolnicze przywiezione przez Mirosława Banasia oraz Dariusza Brynkusa, jak również zwierzęta które zostały przywiezione na Dożynki przez państwa Brandys oraz Małgorzatę Zając z Ośrodka Jazdy konnej „Wirtus” .

Koncert orkiestry strażackiej rozpoczął część oficjalną po której tradycyjnie Gospodynie ze Spytkowic przekazały władzom gminy wieniec dożynkowy, a starości złożyli na ręce wójta poświęcony chleb.

W przemówieniu wójta Pan Ryszard Papanek zwracał się do mieszkańców gminy Spytkowice, a w szczególności do pracujących na roli dziękując za wkład i ciężką pracę. Dowodem wdzięczności za wieloletnią i trudną pracę na roli było wręczenie przez wójta gminy medali dla zasłużonych dla Gminy Spytkowice, które otrzymali Monika i Edward Brandys, Aleksander Jaromin, Krzysztof Rapacz, Janina Korbel, Stanisław Teper. Została wręczona również statuetka z podziękowaniami dla Pani Małgorzaty Zając z Ośrodka Jazdy konnej „Wiertus” za wspieranie inicjatyw gminnych.

Nie zabrakło również gratulacji i przemówień zaproszonych gości z gminy partnerskiej Szemud.

Po zakończonej części oficjalnej rozpoczęła się cześć artystyczna podczas której zaprezentowały się Mażoretki z Podwilka, a następnie wystąpiła Patrycja Salabura, która zachwyciła publiczność pięknym śpiewem. Po występach odbyły się konkursy pszczelarskie na zbijanie ramek i rozpalanie podkurzacza prowadzone przez Bogusława Biskupa oraz odbył się pokaz strażacki podczas, którego strażacy z OPS Spytkowice zaprezentowali akcję ratowniczą, wykorzystuje się hydrauliczne nożyce do cięcia.

Po zaprezentowanych pokazach zespoły zagrzewały do zabawy. Najpierw wystąpił zespół Regle ze Spytkowic, następnie zespół Ahaju Fusion z Boliwi, a na koniec zagrał zespół AleGroo bawiąc gości do późnych godzin wieczornych.

Organizatorzy pragnął wszystkim podziękować kto włączył się w pomoc w organizacji Dożynek Gminnych oraz zaprosić wszystkich uczestników na przyszłoroczne uroczystości.